Květy a kytice ladí s módními trendy

07.03.2018

Téma módy se netýká pouze oblečení a vizáže každého z nás. Zasahuje vlastně do všech oblastí, které člověk svými nápady a tvořivostí může ovlivnit. Floristické trendy jdou "ruku v ruce" s módními nápady, které můžeme vidět třeba v designu nábytku, dekorací a oblečení.

Eco a návrat k přírodě

Téma ekologie, recyklace a vztah k přírodě se stává běžným denním námětem posledních let a promítá se též do květinové výzdoby. Ke slovu se dostávají dříve opomíjené druhy květin, jako jsou pryskyřníky, zahradní růže, hortenzie, pivoňky, karafiáty, jiřinky, hledíky, laskavce, astry, sukulenty a mnoho dalších květin. Ty se dnes již pěstují v široké paletě barev, která vypadá ve správně sladěném, barevném mixu květů velmi luxusně. Doplňkem je zeleň a přírodniny, které můžete najít v přírodě běžně kolem vás.

Též různé romantické kytice ve stylu "lučního kvítí" jsou v poslední době velmi populární. Některé květy se již dají sehnat z místní produkce, opravdu pěstované ekologickým způsobem. Kytice jsou volně vázané, v košatém stylu bez přísných geometrických zásad, na rozdíl od trendů dřívějších let. 

Styl vazby kytic se během let vyvíjel tak jako vše ostatní. Přísné tvary vyvýšené kytice, drátkovaných gerber v celofánu či v průsvitném rondu jsou dílem 80 let. Malé, pevné, kytičky v barevných papírech byly hitem let 90, kytice se vyplňovaly mašlemi, papírem a jiným aranžérským materiálem. 

Ve 20. letech se začal rozvíjet floristický, někdy až zbytečně náročný a strojený styl kytic.

V současné době jsou již tyto trendy dávnou minulostí a vše se vrací k čisté kráse jednotlivých květin. Květinová vazba má sice stále svá jasná pravidla, ale je založena na přirozeném tvaru, dává vyniknout barevnosti květin v dříve nemyslitelných kombinacích jako je červeno-fialová nebo modro-zelená. V kyticích nejsou již žádná "umělá plnidla" naopak se k bohatosti využívá různých stvolů či větviček, všeho co nabídne i příroda sama.

Dalším hitem, který se objevil již v minulém roce, jsou tzv. flower boxy. Jsou to vlastně luxusní, papírové vázy, ve kterých se květiny uchovávají. Boxy mají vnitřek vyplněný folií nebo plastovou vložkou, do které se vloží floristická aranžovací hmota. Kytice se vypichuje do mokré hmoty, takže nedojde k vyschnutí ani během transportu květin. Flower boxy vypadají na každém stole a v každém interiéru velmi impozantně a luxusně. Některé krabičky se dají nakombinovat např. se sladkostmi či jinými dárky. Jsou to vlastně moderní náhrady za kdysi tak oblíbené květinové koše.

Stejný vývoj se promítl i v květinové výzdobě interiérů. V předchozích letech se využívaly těžké vazby, plné různých doplňkových materiálů, aranžmá ze suchých květin a složité geometrické tvary. V současnosti má interiérová floristika volnější a měkčí styl, který opět respektuje a připomíná nám přírodu, z které jsme vyšli a která je všudypřítomná.

Aranžmá ctí jemnost a barevnost květů v doplnění se sklem či kovem. Hojně se využívají závěsné, stropní aranžmá nebo naopak jednoduše naaranžované vázy. Vždy záleží na typu interiéru, kterému každá šikovná floristka či florista dokáže přizpůsobit současný styl.

Zdroj foto: pinterest.com