Zeleň v interiéru není jen strom v květináči! I.

28.05.2018

Zelené rostliny v interiérech, ať už se jedná o domácí či firemní prostory, mají prokazatelně pozitivní vliv na lidskou psychiku. Nejenže zvlhčují a okysličují vzduch, ale také nás spojují s přírodou venku a pomáhají tak vytvořit harmonické prostředí i ve stresových podmínkách.

Je prokázáno, že lidé, pracující v prostorách, kde je vhodně umístěna zeleň se lépe soustředí a nepodléhají tolik stresu. Jejich pracovní výkon, je daleko efektivnější, než-li zaměstnanci pracující v šedi kanceláří bez květin. Též v restauracích či hotelových prostorách, kde byly umístěny živé rostliny, se lidé zdržovali delší dobu, než místnostech bez zeleně.

Jak rostliny vybírat?

Ideálně se zahradnickým odborníkem, který vám poradí, které rostliny jsou vhodné do vašich podmínek. Záleží na množství světla, na tom jak moc se chcete o květiny starat, na vašich finančních možnostech i na odolnosti jednotlivých rostlin.

Pokud pořizujete nové rostliny do interiéru, je vždy dobré přihlédnout i k jejich energetickému působení. Každý interiér se dá upravit a sladit nejen designově a esteticky, ale také díky energetickému působení rostlin. Jinak na lidské vnímání působí rostliny s velkými, kulatými listy (např. Ficus elastica) a jinak rostliny se špičatými (např. Dracaena marginata). Jsou typy běžných pokojových rostlin svým původem tzv. parazitické (např. Scindapsus) či jedovaté (např. Philodendron, Difenbachie), které dráždí trávicí a dýchací soustavu. Každá rostlina, má své místo a uplatnění, jen je potřeba věnovat správnému výběru pozornost.

Možnosti pěstování rostlin v interiérech.

Hydroponické pěstování v nádobách

V dnešní době je na výběr více způsobů pěstování zelených rostlin. Jedním z nich je Hydroponické pěstování rostlin. Zejména velké firemní prostory dávají možnost využít vysazování zelených rostlin do velkých, designových nádob, různého tvaru.

Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy. Rostlinám dodává živiny a stopové prvky zálivka se živným roztokem. Výhodou hydroponie je to, že zeleň vydrží až tři týdny bez zálivky. Hydroponické pěstování je také velice čisté, neboť z rostliny nelétají mušky (žijící v půdě), neuvolňují se spóry ani plísně. Ideální k využití do hotelových a restauračních zařízení, kde hygienické hledisko je důležité.

Pěstování rostlin v samozavlažovacích květináčích v půdě.

Klasické pěstování rostlin v nádobách v půdě je zatím všude velmi běžné. Nespornou výhodou tohoto způsobu je jeho cena. V dnešní době se dají použít různé samozavlažovací květináče, takže zálivka není až tak náročná. Vodoznak umístěný v nádobách vás vždy upozorní, že je potřeba dolít vodu a přihnojit.