Zeleň v interiéru není jen strom v květináči! II.

14.06.2018

Poměrně novým způsobem a krásným designovým prvkem jsou tzv. zelené stěny, vertikální zahrady. Jsou to vlastně pokojové rostliny umístěné na konstrukci. Zálivka je řešena automatickou závlahou. Stěnu není tedy potřeba zalévat ručně, stačí do zálivkové vody přidat hnojivo a stěna bude růst sama. Podmínkou je pouze možnost připevnění konstrukce ke stěně s velkou nosností (sádrokarton není vhodná opora), popř. možnost upevnění k podlaze či ke stropu. Druhou podmínkou je přístup k elektrické zásuvce pro připojení čerpadla na zálivkovou vodu. Po umístění vertikální stěny je zapotřebí vyřešit i její nasvícení tak, aby světlo prospívalo rostlinám. Tento způsob pěstování využívají zejména velké firemní prostory a lobby.

Vertikální zahrady, zelené stěny 

Výhodou vertikálních stěn je jejich krásný, čistý design. Každý prostor se zelenou stěnou dostane nový rozměr. Zelené stěny také významně zlepšují ovzduší, zvlhčují vzduch a množství rostlin krásně okysličí místnost. Údržba takové stěny je naprosto minimální. Stačí dohlédnout, zda je dostatečné množství zálivkové vody k dispozici, občas obrat spadlý či zahnědlý list, tak jako u všech živých rostlin a zbavit prachu. Jejich nevýhodou je ale cena, která se počítá v desítkách tisíc, záleží na velikosti a způsobu umístění. 

Závěsná aerária

Dalším spíše doplňkovým způsobem pěstování jsou tzv. závěsná skleněná aerária. Tento designový doplněk vyniká zejména ve světlých, moderních interiérech. Do skleněné nádoby s otvorem se do speciálního substrátu zasazují zejména rostliny s menšími nároky na zálivku. Můžete použít různé druhy thilandsií, které nepotřebují substrát vůbec či další broméliovité rostliny, sukulenty, a pomalu rostoucí pokojové rostliny. Přidat můžete, ozdobné kamínky, mech apod. Tvoříte vlastně svůj vlastní miniaturní závěsný skleník.

Zelené mechové obrazy

V neposlední řadě se mezi zeleň v interiéru dají zařadit i obrazy ze stabilizovaného mechu. Jsou to zelené velké plochy v rámu, který je vyplněn živým, ale stabilizací upraveným mechem. Podmínkou takové instalace je, že obraz nesmí přijít do styku s vodou a nesmí být na přímém slunečním světle, protože by jinak ztratil své vlastnosti a hlavně barvu. Mechový obraz pak vydrží v místnosti kde je umístěn cca kolem 4 let. Jediná údržba spočívá v občasném zbavení prachu, stačí vyfoukat studeným vzduchem např. fénem. Výhodou je, že je prakticky bezúdržbový po dlouhou řadu let, nevýhodou může být jeho vyšší cena. Ta se ale odvíjí od velikosti rámu a designu obrazu. Obraz lze složit z různých druhů mechu a vytvořit tak plastický design v různých odstínech zeleně.

Pokud si chcete pořídit nové rostliny nebo se potřebujete postarat o stávající zeleň a její další údržbu ve vaší firmě, restauraci či osobních prostorách, neváhejte nás oslovit a my vám navrhneme vhodné řešení pro vaše možnosti a přání od návrhu až po jeho realizaci. Možné je vše!